Информационни технологии и компютърни системи за работа с бази от данни – акценти и насоки за приложение
Към списъка с одобрени програми
СНЦ "Образование и технологии"
ФОРМУЛЯР ЗА ОПИСАНИЕ НА ПРОГРАМАТА
1. Наименование на програмата:
Информационни технологии и компютърни системи за работа с бази от данни – акценти и насоки заприложение
2. Програмата е насочена към:
- Учители – начален етап
- Учители – прогимназиален етап
- Учители – гимназиален етап
- Директори
- Заместник-директори
- Ръководител направление ИКТ
- Педагогически съветници, психолози
- Учители - целодневна организация
3. Анотация на програмата:
3.1. Кратко описание на програмата
Обучението на е насочено към педагогически специалисти, които искат да сертифицират знанията иуменията си по международно признатия професионален стандарт Microsoft Office Specialist (MOS)Certification. Ежегодно в световен мащаб само по стандарта MOS Certification се обучават и сертифициратповече от един милион ученици. Отнесен към нашето съвремие, сертификационното обучение еизключително актуално, тъй като позволява валидиране на знанията и уменията по универсални иразпознаваеми от бизнеса правила. Актуалността на темата за информационни технологии и облачникомпютърни системи за работа с бази от данни в учебния процес произтича от наличието на новопоколение в училище с нови очаквания към системата и с нови възможности и характеристики,рефлектиращи върху начина на учене.
Образователното съдържание на курса включва теоретична ипрактическа част в съотношение 1:3: Теоретичната част е в рамките на 4 часа и включва запознаване съссъщността на информационните технологии и облачните компютърни системи за работа с бази от данни,както и методически насоки за тяхното приложение в практиката. Практическата част е рамките на 12часа (12 ч. присъствена форма или 4 ч. присъствена и 8 ч. дистанционна форма на работа)– тренинг-сесия заформиране на умения за справяне със международно признатият професионален сертификационен изпитMicrosoft Office Specialist (MOS) Certification.
3.2. Цели на програмата
Целта на обучението е да се формират знания за съвременните информационни технологии и облачни компютърни системи за работа с бази от данни отговарящи на международно признатият професионален стандарт Microsoft Office Specialist (MOS) Certification, да се формират знания за етапите на разработване на учебен проект по този стандарт и да се дадат методически насоки за ефективното му използване в педагогическата практика.
За реализирането на поставената цел трябва да бъдат решени следните задачи:
1. Да се формират знания за съвременните информационни технологии и облачни компютърни системи за работа с бази от данни, отговарящи на международно признатият професионален стандарт MOS Certification.
2. Да се формират умения за разработване на учебен проект, отговарящ на международно признатият професионален стандарт MOS Certification .
3. Да се формират знания и умения за успешна сертификация по международно признатият професионален стандарт Microsoft Office Specialist (MOS) Certification
Целите са насочени към развиване на компетентностите, свързани с познаването на възможностите на информационните технологии и механизмите за тяхното използване.
3.3. Методи на обучение
В рамките на обучението лекторът използва разнообразни методи: лекция, беседа, мултимедийна презентация, демонстрация, упражнения, работа с учебни материали в електронен вид, работа с работни листове, анкета. За теоретичната част – лекция и беседа с обучаемите, мултимедийно представяне на учебно съдържание, демонстрация. За индивидуалната работа за обучаемите са подготвени работни листове, с което се осигурява индивидуален подход към обучаемия – всеки има възможност да работи със свое темпо, следвайки указанията, зададени в писмен вид. Практическата работа на обучаемите в хода на тренинг-сесия е по предварително разработени упражнения в електронен вариант и ресурси към тях. За заключителната част на обучението е разработена анкета, която цели както обратна връзка по съдържанието, формата и организацията на обучението.
Използваните форми на организация на работата са фронтална и индивидуална. Фронталната форма е необходима за въведение на обучаемите в темата, както и за формулиране на изводи и обобщения. Индивидуалната работа е в хода на тренинг-сесията при изпълнение на упражнения за работа със съответната технология. На различни етапи от практическата работа е приложима работа по двойки или в екипи за разпределяне на по-обемни задачи – по преценка на лектора според конкретните условия и ниво на дигитални умения на обучаемите.
3.4. Индикатори за очаквани резултати
След завършване на курса обучаемите трябва да могат:
- да разработят самостоятелно учебен проект по международно признатият професионален стандарт Microsoft Office Specialist (MOS) Certification, като го структурират в етапи и дейности, съобразно конкретните държавни образователни изисквания за съответните дисциплини и нива на образователната степен;
- да познават и използват подходящи информационни технологии в хода на събиране и обработване на информация по изследваната тема;
- да се подготвят за успешна сертификация по международно признатият професионален стандарт Microsoft Office Specialist (MOS) Certification
Индикатори за постигане на резултат от обучението са: успешно положен практически изпит по стандарта MOS Certification за подготовка за явяване на сертификационен изпит; анкета за обратна връзка. Анкетната карта се попълва от обучаемите на място. Тя включва въпроси по съдържанието на курса, както и по неговата организация и провеждане. Допълнително, обучаемите се явяват на изпит за сертификация по международно признатият професионален стандарт Microsoft Office Specialist (MOS) Certification в оторизиран от Microsoft тестови център (външно оценяване).
3.5. Материално-технически и информационни ресурси, специфични за програмата:
За нуждите на обучението се използват авторски учебни материали, които да дадат нужните знания и умения на обучаваните за успешно полагане на сертификационния изпит Microsoft Office Specialist (MOS) Certification. Учебните материали са разработени от автора на настоящата програма – д-р Николай Нетов – сертифициран Майкрософт преподавател. Всеки обучаем получава архив учебни материали в електронен вид.
3.6. Съотношение между теоретична и практическа част:
Образователното съдържание на курса включва теоретична и практическа част в съотношение 1:3.
4. Компетентности, които ще бъдат придобити
- Академична
- Педагогическа
5. Форми на обучение:
- Присъствена
- Дистанционна
- Частично присъствена
6. Продължителност на обучението : 16
7. Брой квалификационни кредити : 1
8. Начин на завършване на обучението:
Тест
9. Списък на обучителите*:
доц. д-р Николай Чудомиров Нетов
10. Лице за контакт:
доц. д-р Румяна Йорданова Папанчева
Актуален адрес: 8000 гр. Бургас, ул. Оборище 126
Телефон: 0888272944
Адрес на електронна поща: papancheva@dgklaznet
11.11.2016 г.
Към списъка с одобрени програми