Интегриране на технологии в обучението по математика. Работа с Geogebra
Към списъка с одобрени програми
СНЦ "Образование и технологии"
ФОРМУЛЯР ЗА ОПИСАНИЕ НА ПРОГРАМАТА
1. Наименование на програмата:
Интегриране на технологии в обучението по математика. Работа с Geogebra
2. Програмата е насочена към:
Учители – прогимназиален етап
Учители – гимназиален етап
Директори
Заместник-директори
Ръководител направление ИКТ
3. Анотация на програмата:
3.1. Кратко описание на програмата
Софтуерните продукти за динамична геометрия дават възможности на учителя по математика да визуализира разнообразни теми от учебното съдържание по математика в прогимназиален и гимназиален курс. Geogebra е платформа, утвърдила се с годините като водеща и доминираща в работата на съвременния учител по математика. Програмата е със свободен лиценз на използване. Поддържа различен изглед – от работа с двумерна и тримерна графика до статистика и решаване на задачи от компютърна алгебра. Чрез онагледени чрез динамични чертежи задачи, учителят повишава както нагледността, така и мотивацията и желанието на учениците за самостоятелна и по-активна работа. Илюстрират се теореми, твърдения, зависимости, елементи и др. Платформата Geogebra може да се използва и от ученици за самостоятелно откриване на зависимости, формулиране на хипотези, самостоятелни проучвания и анализ.
3.2. Цели на програмата
Целта на обучението е да се формират знания за използване на софтуерната платформа Geogebra от учителя по математика и да му се дадат конкретни методически насоки за използване на платформата в учебната работа. За реализирането на поставената цел трябва да бъдат решени следните задачи:
1. Да се формират знания за инструменти, функции, възможни приложения на софтуера за динамична геометрия Geogebra.
2. Да се формират умения за работа със средата.
3. Да се формират умения за съхраняване и споделяне на разработените дидактични ресурси. Целите на програмата са насочени към развиване на компетентностите, определени в професионалните профили на педагогическите специалисти.
3.3. Методи на обучение
В рамките на обучението лекторът използва разнообразни методи: лекция; беседа; мултимедийна презентация; демонстрация; упражнения; работа с учебни материали в електронен вид; работа с работни листи; проектна работа; анкета. За теоретичната част от обучението се използва лекция и беседа с обучаемите, мултимедийно представяне на учебно съдържание, свързано с възможностите и приложението на платформата Geogebra, демонстрация на примери от практиката. За тренинг-сесиите лекторът прави демонстрация, а обучаемите работят по конкретни задачи. В рамките на обучението се разработват предварително подготвени и творчески индивидуални проекти. За заключителната част на обучението е разработена анкета. За въведение на обучаемите в темата се използва фронтална организация – тип лекция. Индивидуална работа – в хода на практическата част от обучението при изпълнение на конкретно поставена задача в рамките на екипната задача или тренинг-сесията при изпълнение на упражненията за работа със съответни софтуерни приложения.
3.4. Индикатори за очаквани резултати
След завършване на курса обучаемите трябва да могат:
- да могат да използват различни изгледи на програмата за решаване на конкретна задача; ???? да използват разнообразни инструменти, като настройваттехните характеристики според конкретните цели и задачи;
- да могат да оформят крайния вид наинтерактивната задача, насочена към крайния потребител;
- да могат да съхраняват и споделятсъздадените интерактивни учебни материали по математика с учениците и онлайн;
- да познават добрипедагогически практики за интегриране на технологии в учебния процес по математика в прогимназиален и гимназиален клас.
Индикатори за постигане на резултат от обучението са: курсова работа; анкета заобратна връзка. Изисквания към курсовата работа: курсовата работа трябва да бъде разработенаиндивидуално от всеки от обучаемите. Курсовата работа трябва да бъде предадена под формата на работен файл (работен Geogebra файл) и придружаващ го доклад-описание на представения проект.
3.5. Материално-технически и информационни ресурси, специфични за програмата:
Обучаемите получават ресурси в електронен вид – материали по отношение на теорията, примерни практически решения по различни теми, указания за технологично изработване на съответни учебни ресурси за учениците, ръководства за работа, упражнения, интернет.
3.6. Съотношение между теоретична и практическа част:
Образователното съдържание на курса включва теоретична и практическа част в съотношение 1:3.
4. Компетентности, които ще бъдат придобити
Академична
Педагогическа
Комуникативна
5. Форми на обучение:
Присъствена
Дистанционна
Частично присъствена
6. Продължителност на обучението : 16
7. Брой квалификационни кредити : 1
8. Начин на завършване на обучението:
Защита на проект
9. Списък на обучителите:
Румяна Йорданова Папанчева
10. Лице за контакт:
Румяна Йорданова Папанчева
Актуален адрес: 8000 гр. Бургас, ул. Оборище 126
Телефон: 0888272944
Адрес на електронна поща: itlearning@dgklaz.net
17.04.2017 г.
Към списъка с одобрени програми